To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Seanse filmu "Koledzy. Portrety z pamięci" oraz spotkanie z reżyserką Gabrielą Mruszczak (film)    -   03/6/2013
Pierwsi w Auschwitz
Obywatelskie Porozumienie Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości zaprasza na kolejne spotkanie w ramach Wszechnicy Obywatelskiej i Narodowej. W czwartek 13 czerwca o godz. 16:00 w Auli Starostwa Powiatowego przy ul. Narutowicza 38 zaplanowano seans nowego filmu „Koledzy. Portrety z pamięci” (o więźniach pierwszego transportu do KL Auschwitz) a po nim dyskusję z udziałem młodej reżyserki Gabrieli Mruszczak (TVP Kraków). Wcześniej, o godzinie 10:00 w kinie Marzenie, zaplanowano jeszcze specjalny pokaz dla uczniów tarnowskich szkół i spotkanie z autorką dokumentu. Bezpośrednio po nim uczestnicy spotkania wezmą udział w oficjalnych uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Nazistowskich Niemieckich Obozów Koncentracyjnych, które odbędą się przy Pomniku Pierwszego Transportu do KL Auschwitz przy ul. Bóżnic w Tarnowie.

Ogloszenie
>

Zobacz trailer filmu:


"Koledzy. Portrety z pamięci" to film będący świadectwem ocalałych z zagłady Polaków, byłych więźniów z pierwszego transportu do KL Auschwitz. Obóz przeżyło około 300 z nich. Do dziś żyje kilku. Przez całe swoje życie dawali świadectwo o okrucieństwie obozów koncentracyjnych, apelując o pokój i zgodę między narodami. Zachowali pamięć o ofiarach - kolegach, którzy swoje życie stracili za to, że byli Polakami, Żydami, Rosjanami czy przedstawicielami innych przeznaczonych do wyniszczenia narodów.

- Ten film powstał z pasji historycznej. To efekt wieloletnich zainteresowań tematyką obozową - mówi Gabriela Mruszczak, reżyser i autor zdjęć do filmu, rodowita oświęcimianka. - Słowami byłych więźniów opowiadam o przeszłości, ale równocześnie pokazuję teraźniejszość. Konfrontuję relację historyczną ze współczesnym obrazem.

Dokument nie zawiera materiałów archiwalnych, tworzy go zapis wędrówki po trasie, jaką wspólnie przebyli "pierwszotransportowcy" - od więzienia w Tarnowie, miejsca dawnej żydowskiej łaźni, poprzez stacje kolejowe w Tarnowie i Krakowie i wreszcie budynek b. monopolu tytoniowego (obecnie PWSZ w Oświęcimiu) po etap końcowy - miejsce pamięci, były obóz KL Auschwitz.

W filmie wykorzystano także elementy animacji. Ich autorką jest Paulina Sobczak, absolwentka krakowskiej ASP. - Czarno-biała konwencja wydała mi się najbardziej odpowiednią dla tematu - podkreśla. Wszystkie rysunki wykonano techniką węglową.

- Potrzeba upamiętnienia byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych z jednej strony stanowić ma swego zadośćuczynienie ich wieloletnim staraniom o to, by pamięć o Auschwitz się nie zatarła, a drugiej strony stanowić ma świadectwo bohaterstwa, patriotyzmu i lekcję historii dla młodego pokolenia - zaznacza Bogusław Sobczak, producent filmu.

Bohaterowie filmu byli w 1940 r. młodymi ludźmi - Polakami, którzy za wyjątkową odwagę, heroizm i działalność patriotyczną trafili do więzienie w Tarnowie, a stamtąd zostali skierowani specjalnym pociągiem jadącym przez Kraków do tworzącego się dopiero KL Auschwitz.

- Nikt z nas nie wiedział co to jest Auschwitz... Myśleliśmy, że jedziemy na roboty przymusowe do Niemiec – wspomina Stanisław Szpunar (nr obozowy 131). Przez grupę niemieckich oprawców powitany został w obozie biciem i wyzwiskami – 14 czerwca rozpoczął swą walkę o przetrwanie.

Uczestnicy tamtych wydarzeń, 728 polskich więźniów politycznych, stali się pierwszymi ofiarami niemieckiego obozu koncentracyjnego, ale także organizatorami i aktywnymi uczestnikami ruchu oporu w Auschwitz. Informowali wolny świat o nazistowskich zbrodniach. Jest to o tyle ważne, że do dziś zdarzają się wypowiedzi polityków i publikacje w zagranicznych mediach, które sugerują polską odpowiedzialność za zbrodnie niemieckich nazistów.


Dzień 14 czerwca - rocznica deportacji I Transportu polskich więźniów politycznych z Tarnowa do KL Auschwitz został ustanowiony przez Sejm RP Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych.

Półgodzinny dokument będzie można zobaczyć na antenie TVP Kraków i TVP Historia. Specjalne pokazy odbędą się również w szkołach i placówkach kulturalnych.

Warto przypomnieć, że jest to już kolejny film o tematyce obozowej zrealizowany przez Gabrielę Mruszczak. Dwa lata temu odbyły się premiery filmów "Listonosz" i "Siostrzyczka", które opowiadają o mieszkańcach Oświęcimia i okolic, którzy w czasie niemieckiej okupacji nieśli pomoc więźniom obozu KL Auschwitz.
Dokument powstał w ramach programu Filmoteka Małopolska, którego organizatorem jest Województwo Małopolskie.

TYTUŁ: Koledzy. Portrety z pamięci
Scenariusz i realizacja: Gabriela Mruszczak
Zdjęcia i montaż: Gabriela Mruszczak
Animacje rysunkowe: Paulina Sobczak
Opieka reżyserska: Cezary Nowicki
Konsultacja historyczna: dr Franciszek Piper
Producent: Bogusław Sobczak
Tłumaczenie: Urszula Kasperek
Czas trwania filmu: 26 minut

Tłumaczenie: ExLibro - Biuro Tłumaczeń i Usług Wydawniczych
Produkcja: OFF-LIMITS Agencja Filmowa
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Fri, June 14, 2024 18:33:36
IP     : 3.230.173.188
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : radgoszcz.intarnet.pl
Script Name : /index_full.html