To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Tarnów na kursie bojowym – czyli z dziejów lotnictwa na Froncie Wschodnim wielkiej wojny. Nowa publikacja Tarnowskiego Oddziału PTH    -   12/6/2013
Lotnicze epizody znad c. k. Tarnowa 1914-1915
Ukazała się nowa publikacja Tarnowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. To „Lotnicze epizody znad c. k. Tarnowa 1914-1915”, w której dr hab. Andrzej Olejko – profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, specjalista z zakresu historii wojskowości i dziejów lotnictwa opisuje lotników wielkiej wojny, operujących nad Galicją Zachodnią od jesieni 1914 do wiosny 1915 roku. Książka o mało znanym epizodzie Wielkiej Wojny inicjuje nową serię wydawniczą lokalnego oddziału PTH pt. „Tarnowskie Miniatury Historyczne”.

Ogloszenie
>

Godziny siedzenia na efemerycznej konstrukcji z lakierowanego nitrocelulozą drewna, prześcieradłowego płótna i z cienkiej aluminiowej blachy, kryjącej rozgrzane smary i paliwo, trzy tysiące metrów nad ziemią, bez spadochronu, za to pomiędzy strugami przelatujących obok głowy zapalających pocisków, nie może nie skrzywić psychiki… Piloci myśliwscy wielkiej wojny szybko stawali się synonimem opętańców. Byli za młodzi, za ambitni. Postawni. Z fantazją i arogancją, nierzadko przekraczającą wszelkie granice bezczelności i dobrego smaku- zwłaszcza w kontekście nacechowanych dulszczyzną sztywnych ram moralnych epoki. (…) Ówczesne bożyszcza tłumów, celebryci schyłku „Belle epoque…” (…)
Tak w swojej najnowszej publikacji pt. „Lotnicze epizody znad c. k. Tarnowa 1914-1915”, opisuje lotników wielkiej wojny dr hab. Andrzej Olejko – profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, specjalista z zakresu historii wojskowości i dziejów lotnictwa. Książka „Lotnicze epizody znad c. k. Tarnowa 1914-1915” ukazuje się dzięki staraniom Tarnowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego i inicjuje nową serię wydawniczą pt. „Tarnowskie Miniatury Historyczne”. Pomysłodawca i redaktor serii dr Paweł Juśko z Tarnowskiego Oddziału PTH tłumaczy: Chcemy aby ukazywały się w niej nowe i oryginalne prace historyczne, nieduże objętościowo, posiadające znaczną wartość naukową, ale jednocześnie skierowane do jak najszerszego grona czytelników, zainteresowanych ciekawą historią Tarnowa i regionu, czyli opracowania mające walory publikacji popularno-naukowych.

Publikacja „Lotnicze epizody znad c. k. Tarnowa 1914-1915” dotyczy mało znanego w literaturze przedmiotu zagadnienia działań bojowych austro-węgierskiego i rosyjskiego lotnictwa nad Galicją Zachodnią od jesieni 1914 do wiosny 1915 roku. Przygotowując ją autor oparł się w znacznej części na materiałach źródłowych Staatsarchiw-Kriegsarchiv w Wiedniu oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Wnosi również nową wiedzę do historii regionalnej Tarnowa i regionu. Bowiem kto z Tarnowian zdaje sobie dzisiaj sprawę, iż w lasku Lipie znajdowało się austro-węgierskie lotnisko polowe?

Jeden z recenzentów pracy, prof. dr hab. Marian Stolarczyk zauważył, że: Prof. Andrzej Olejko, tak jak nikt inny dotychczas, zaznajomił nas z lotnictwem austriackim na froncie galicyjskim, jego strukturą, wyposażeniem, stanem osobowym, wykonywanymi zadaniami, metodami prowadzenia działań wojennych, a nawet wynalazkami, które w sposób zdecydowany przyczyniły się do odniesienia zwycięstwa nad Rosjanami, w tej fazie działań wojennych. Autor sięgnął do źródeł, które jego ustalenia czynią niepodważalnymi, wzbogacając je dodatkowo bogatą literaturą faktu.

Zachęcamy do sięgnięcia po tę nową pozycję z działu tarnoviana. Publikacja jest częścią projektu dofinansowanego z budżetu miasta Tarnowa.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Fri, June 14, 2024 19:33:42
IP     : 3.230.173.188
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : radgoszcz.intarnet.pl
Script Name : /index_full.html