To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  W Gromniku odsłonięto pomnik ofiar rzezi wołyńskiej (film)   -   20/6/2013
Przebaczyć nie znaczy zapomnieć
Odsłaniamy jeden z nielicznych w naszym kraju trwałych śladów pamięci o tych, których los i dramatyczna zawierucha historii skazały na niewyobrażalne cierpienia i śmierć w męczarniach, tylko za to, że byli Polakami (...) Polskie elity, niestety również te, które wyrosły na ideałach "Solidarności", nadal uparcie brną w ślepą uliczkę zapomnienia i historycznego relatywizmu - te gorzkie słowa padły podczas środowych uroczystości odsłonięcia w Gromniku pomnika memoratywnego, poświęconego pamięci ofiar tzw. rzezi wołyńskiej. Ostatnie z przywołanych zdań wypowiedział inicjator przedsięwzięcia Zbigniew Karciński - przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego i jednocześnie dyrektor szkoły, przed którą stanął monument. Właśnie niepamięcią polskich elit politycznych tłumaczą samorządowcy z powiatu tarnowskiego potrzebę wzięcia oddolnej odpowiedzialności za upamiętnienie rodaków - ofiar niewyobrażalnych zbrodni dokonanych przez OUN UPA.

Ogloszenie

W środę odsłonięto w Gromniku monument upamiętniający ofiary tzw. rzezi wołyńskiej, kulminacyjnego momentu w ludobójczym planie zrealizowanym na Kresach południowo-wschodnich II Rzeczpospolitej przez ukraińskich nacjonalistów.
Odsłonięcia monumentu dokonali Zbigniew Karciński - przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego i pomysłodawca realizacji pomnika, Roman Łucarz - starosta tarnowski, Bogdan Stasz - wójt gminy Gromnik oraz ks. Tadeusz Isakowicz Zaleski, niezłomny głosiciel prawdy o Zagładzie.

Pomnik „Ofiary Rzezi Wołyńskiej 1943-1945” upamiętnia męczeństwo Kresowian mordowanych z zastosowaniem najokrutniejszych metod w sposób planowy i bezwzględny.
W centralnej części pomnika umieszczony został wizerunek modlącej się kobiety, nawiązujący do ludobójstwa na Polakach w czasie „krwawej niedzieli”, kiedy nacjonaliści ukraińscy otaczali polskie kościoły, mordując modlących się w nich wiernych.
Po prawej stronie - kontur wschodniej granicy II Rzeczypospolitej z zaznaczeniem obszaru dotkniętego eskalacją mordów dokonywanych przez OUN i UPA w latach 1943-1945.
Postać kobiety oraz mapa tworzą spójną całość, nawiązując do symbolicznej pustki związanej z brakiem tysięcy Polaków zamordowanych na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej oraz wymazaniem z mapy wielu polskich osad, które zniknęły wraz z wymordowaniem mieszkających tam Polaków.
U dołu pomnika umieszczono wezwanie dla potomnych – „Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie” oraz okolicznościowy dopisek "Społeczeństwo powiatu tarnowskiego w 70. rocznicę ludobójstwa".

- W czasie, gdy toczone są spory, czy można po 70 latach powiedzieć prawdę, o tym, że to było ludobójstwo i kto tego ludobójstwa dokonał; kiedy posłowie i senatorowie spierają się w Warszawie co wolno, a czego nie wolno mówić w wolnej Polsce, to właśnie samorządy, szkoły i ludzie dobrej woli, społecznicy, przedstawiciele różnych organizacji pozarządowych, pokazują, że nie tylko wolno, ale trzeba to robić ! - mówił podczas uroczystości ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski, nie kryjący zadowolenia z powstania pomnika:
Dzisiejszy dzień jest niezwykle ważny, powstaje kolejny pomnik. Powstaje na ziemi tarnowskiej a jednocześnie staje on vis a vis szkoły, czyli to i następne pokolenia uczniów i nauczycieli [w Gromniku - przyp.red.] będą tu przychodzić i będzie to żywy przykład, że ta pamięć istnieje i że jest ważna.
Niezłomny kapłan, orędownik upamiętnienia ofiar ludobójstwa kresowego raz jeszcze podkreślił, że wołanie o pamięć Kresowian nie jest wymierzone w naród ukraiński, którego wielu przedstawicieli straciło życie z powodu niesionej Polakom pomocy : - To właśnie rodziny pomordowanych wyciągają rękę do Ukrainy. Bo to nie naród ukraiński wymordował naród polski, żydowski, ormiański czy wiele innych - to zrobił wrzód, jaki wyrósł na narodzie ukraińskim ! - przypominał ksiądz Tadeusz.

Zobacz/posłuchaj wystąpienia ks. Tadeusza Isakowicza - Zaleskiego:

Pobierz wtyczkę Flash Player


Zbigniew Karciński, inicjator postawienia w Gromniku pomnika, gorzko oceniał już blisko ćwierć wieku starań o godne upamiętnienie ofiar rzezi wołyńskiej w wolnej Polsce:
Jest dokładnie odwrotnie, niż czynią inne narody, zwłaszcza Żydzi, którzy wbrew krzywym spojrzeniom ambasadorów obcych państw nie boją się poszukiwać i pielęgnować prawdy o męczeństwie swoich rodaków. Czynią to także Ukraińcy, dbając o pamięć zagłodzonych ofiar terroru komunistycznego. Podobnie czynią nawet Niemcy i Rosjanie, choć są sprawcami wielu światowych nieszczęść. Jedynie polskie elity, niestety również te, które wyrosły na ideałach "Solidarności", uparcie brną w ślepą uliczkę zapomnienia i historycznego relatywizmu
- mówił Karciński, podkreślając, że starania, na które odpowiedzią jest pomnik to "wołanie nie o zemstę lecz o pamięć o ofiarach, okrutnie pomordowanych współobywateli".

Zobacz/posłuchaj całego wystąpienia Zbigniewa Karcińskiego :

Pobierz wtyczkę Flash Player


Starosta tarnowski Roman Łucarz dodawał: - Pomnik wyraża to, co my współcześni Polacy możemy dać ofiarom - naszą modlitwę oraz właściwe miejsce w historii Polski, poprzez należyte, zgodne z prawdą historyczną i pozbawione politycznej poprawności, udokumentowanie.
Odsłaniamy jeden z nielicznych w naszym kraju trwałych śladów pamięci o tych, których los i dramatyczna zawierucha historii skazały na niewyobrażalne cierpienia i śmierć w męczarniach, tylko za to, że byli Polakami.
(...)
Są w Polsce środowiska chcące zagłuszyć i zatrzeć echa pamięci o Zagładzie. Mówimy im tym pomnikiem: Nie pozwolimy zgładzić pamięci o ofiarach i losie Polaków zamordowanych na Kresach II Rzeczpospolitej.


Zobacz/posłuchaj wystąpienia starosty Romana Łucarza:

Pobierz wtyczkę Flash PlayerZobacz/posłuchaj wystąpienia wójta Bogdana Stasza:

Pobierz wtyczkę Flash Player

Uroczystości odbyły się przy Zespole Szkół w Gromniku. Po części oficjalnej uczestnicy podniosłej uroczystości zobaczyli poruszający występ artystyczny, przygotowany przez dzieci i młodzież ZSP w Gromniku oraz koncert pieśni barda Andrzeja Kołakowskiego.

Zobacz/posłuchaj premierowego wykonania nowej pieśni Andrzeja Kołakowskiego "Sen apokaliptyczny" :

Pobierz wtyczkę Flash Player


Zarówno Andrzej Kołakowski, jak i ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski zostali uhonorowani przez władze powiatu tarnowskiego specjalnym wyróżnieniem "Grosz Tarnowski".

W bieżącym roku przypada 70. rocznica ludobójstwa na Wołyniu i Kresach Wschodnich RP, jednego z najbardziej tragicznych wydarzeń w całej historii Polski i narodu Polskiego.

W latach 1943-1945 na terenach województwa wołyńskiego oraz na obszarach województw Małopolski Wschodniej, z inicjatywy i za sprawą nacjonalistów ukraińskich z Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), dopuszczono się masowych mordów na obywatelach Rzeczypospolitej Polskiej. Zamordowanie w okrutny sposób ponad 100 tysięcy bezbronnych Polaków (w tym dzieci, kobiet i starców), było planowym i bezwzględnym ludobójstwem. Kulminacją mordów był dzień 11 lipca 1943 roku – tzw. „krwawa niedziela”, kiedy ukraińscy nacjonaliści zaatakowali 100 miejscowości pod hasłem „śmierć lachom”.

Piotr Dziża

Wkrótce w tym miejscu pojawią się również inne materiały video i zdjęcia, w tym fragmenty poruszającego koncertu, który uświetnił środowe uroczystości w Gromniku.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, June 5, 2023 12:30:12
IP     : 44.200.112.172
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : radgoszcz.intarnet.pl
Script Name : /index_full.html