To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
  
  Klub Jagielloński: to dobry pomysł, ale wymaga prawnej innowacji    -   11/8/2015
„Zbiorcze” referendum raz do roku ?
W kontekście dyskusji o możliwości rozszerzenia referendum 6 września o kolejne pytania publikujemy artykuł liderów KLubu Jagiellońskiego, dotyczący koniecznych innowacji w realizowaniu prawa do referendum. Autorzy postulują m.in. ustanowienie raz do roku „Dnia Referendalnego”, w ramach którego pod głosowanie obligatoryjne poddawane byłyby wszystkie pytania, pod którymi zebrano minimum 500 000 podpisów. W ostatnich tygodniach Klub Jagielloński kilkukrotnie - m.in. w ramach seminariów eksperckich organizowanych w Fundacji Batorego i w Instytucie Spraw Obywatelskich - postulował zmiany prawa dotyczące referendów w Polsce. Szerszy opis propozycji Klubu Jagiellońskiego został opublikowany w zeszłym tygodniu na łamach miesięcznika „Nowa Konfederacja”.

Ogloszenie

Kiedy politycy spierają się o możliwość poszerzenia wrześniowego referendum o kolejne pytania warto zwrócić uwagę, że regularna organizacja „zbiorczego” referendum to dobry pomysł, który wymaga prawnego usankcjonowania i innowacyjnego podejścia do tego mechanizmu demokraci bezpośredniej. Czas ustanowić doroczny „Dzień Referendalny”, w czasie którego będziemy odpowiadać na pytania poparte podpisami obywateli w czasie poprzednich 12 miesięcy – wzywa Klub Jagielloński.

„Abstrahując od sporu pomiędzy największymi partiami i konstytucjonalistami, czy do referendum 6 września można dodać kolejne pytania, powinniśmy zainicjować poważną dyskusję na temat tego jak zmienić polskie prawo, by regularne referenda uwzględniające obywatelskie inicjatywy referendalne mogły się odbywać bez wątpliwości” – przekonuje dr Krzysztof Mazur, prezes Klubu Jagiellońskiego.

„W największym skrócie: postulujemy taką zmianę prawa, by ogólnopolskie referendum odbywało się raz do roku i w jego ramach zadawano wszystkie pytania, pod którymi w czasie 12 miesięcy zebrano minimum 500 000 podpisów. W tej formie referendum powinno odbywać się obligatoryjnie, tj. nie byłaby wymagana zgoda Sejmu: wystarczyłoby zebranie pół miliona podpisów” – mówi Mazur.

„Takie rozwiązanie ma cztery podstawowe zalety. Po pierwsze: gwarantuje aktywnym grupom obywateli możliwość podjęcia skutecznej inicjatywy referendalnej: dziś obywatelskie wnioski o przeprowadzenie referendum trafiają do sejmowej zamrażarki lub są przez Sejm odrzucane” – mówi Piotr Trudnowski, członek zarządu Klubu Jagiellońskiego. – „Po drugie, oznacza stałe, ale niewielkie i przewidywalne koszty dla budżetu państwa. To odpowiedź na zarzuty przeciwników obligatoryjnego referendum po zebraniu 500 000 podpisów, którzy straszą nieprzewidywalnymi kosztami dla podatników. Po trzecie, stały termin referendum zachęci też pozostałych inicjatorów referendów – Prezydenta, Sejm, Senat i rząd – do częstszego konsultowania najważniejszych decyzji z obywatelami, bez narażania się na zarzut marnowania publicznych pieniędzy. Po czwarte wreszcie, zebranie 5 czy 8 pytań zwiększy szansę na to, ze referendum osiągnie 50% próg frekwencji wymagany do tego, by było wiążące dla rządzących” – wylicza Trudnowski.

„Przypomnijmy, że działania na rzecz umożliwienia obligatoryjnych referendów po zebraniu określonej liczny podpisów obiecał w kampanii wyborczej Prezydent Andrzej Duda. Dzień Referendalny to mechanizm, który pozwoliłby na tę zmianę bez zawyżania progu podpisów koniecznych do odbycia się referendum. Mamy nadzieję, że Kancelaria Prezydenta będzie aktywnym inicjatorem debaty o roli referendów w polskim życiu publicznym i inicjatorem zmian, które pozwolą na większą dostępność tej formy demokracji bezpośredniej” – zwraca uwagę dr Krzysztof Mazur.

„Środowiska obywatelskie powinny działać na rzecz wyegzekwowania wyborczego zobowiązania Prezydenta Andrzeja Dudy. Postulowane przez nas innowacje wymagają zmiany prawa, która będzie możliwa dopiero w kolejnej kadencji, ale już dziś powinny rozpocząć się nad nią prace. Prezydent mówił o tym, że jego Kancelaria będzie otwarta na obywateli – liczymy więc, że nie tylko będzie inicjatorem takich zmian, ale też do czasu ich realizacji będzie świadczyć realną pomoc prawną i organizacyjną dla wszystkich grup obywatelskich, które chcą podjąć inicjatywę referendalną.” – podsumowuje Piotr Trudnowski.

dr Krzysztof Mazur, prezes Klubu Jagiellońskiego, tel. 601 808 059 (Kraków)
Piotr Trudnowski, członek zarządu Klubu Jagiellońskiego, tel. 505 022 515 (Warszawa)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Tue, February 20, 2024 21:46:20
IP     : 44.210.77.73
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : radgoszcz.intarnet.pl
Script Name : /index_full.html